На 25 октомври, вторник, хилядолетната историята на България оживя в образ и действие пред очите на ученици от V до VII клас и техните учители от Спортно училище „Васил Левски“, Пловдив.
Събитието постави начало на честванията по случай Деня на народните будители – 1. ноември. На поканата на учители по български език и литература и на ръководството на училището се отзова Искрен Красимиров – актьор, оператор и писател, доктор по кинознание и киноизкуство, магистър по история от Софийския университет, истински РОДОЛЮБЕЦ, наследник на Никола Вълчев Минков – един от четниците в Ботевата чета. Създател е на проекта „НЕзабравимата България“, който включва над 20 филма, представящи изключителни събития и личности, свързани с българската история. Идеята на проекта му е да запознае децата с нашата история по свой начин и да ги накара да я обичат. Провел е уроци по родолюбие в множество училища и читалища в страната и чужбина, а на 25. октомври – и в Спортно училище, Пловдив.
Всички ученици, а и техните учители и гостите, присъстващи в залата, бяха включени в най-новия му образователен спектакъл „ХИЛЯДОЛЕТНАТА БЪЛГАРИЯ“. Замислен като интерактивен урок по родолюбие, спектакълът продължи точно един учебен час, включвайки откъси от филмите на Искрен Красимиров за героите на България, поетичен рецитал, както и патриотични игри с децата. За 45 минути пред нас оживяха хановете Аспарух, Кубрат и Крум, солунските братя Св. Св. Кирил и Методий, царете Симеон, Борис и Иван Шишман, както и незабравимите будители Паисий, Софроний, Васил Левски, Иван Вазов и Христо Ботев.
За учениците урокът се превърна в истински празник, след като имаха възможност да влязат в ролите на български герои, да скандират имената им, а и да развеят българското знаме. Водещият покани Мария Чакърова от 7“А“ клас, облечена в красива българска носия, да се превъплъти в ролята на Райна Княгиня и да му помогне да пресъздаде събитието от 1876 година. „Знаете ли на колко години е била Райна Княгиня, когато е ушила главното знаме на Панагюрски революционен окръг за Априлското въстание?“ - попита той присъстващите в залата. Децата се колебаеха в отговорите си и от него разбраха, че е била „само на 20, даже ненавършени“. След него младата гребкиня Мария повтори думите на Райна Попгеоргиева: “Аз уших байрака, аз му турих знака – смърт или свобода“. Присъстващите в залата, съвсем в духа на епохата, извикаха: „Да живее Княгинята, да живее свободата, да живее България!“
Други знакови моменти от българската история също бяха представени по атрактивен начин от младия режисьор, приел поканата да гостува в навечерието на Деня на будителите. Заедно с него учениците възпроизведоха и клетвата на Левски, а лъвския скок изпълни джудистът Дими от V клас. Докато говореше за Апостола – патронът на Спортно училище – Красимиров свали елека от носията си, за да остане по бяла риза, както Дякона на бесилото. А заедно с него учениците се заклеха, че ще обичат България.
„Не е нужно да мразите, но е важно да помните!“, обърна се той към деца и учители, една част от които бяха присъствено в залата, а останалите наблюдаваха урока онлайн. Гости на събитието бяха г-жа Елена Кандева и г-жа Атанасова – организатори на ежегодния конкурс по Националния проект „Народните будители и Аз“. Те присъстваха по покана на г-жа Ружка Генова – директор на Спортно училище, Пловдив. В разговор със създателя на спектакъла г-жа Атанасова сподели, че по време на урока на няколко пъти в очите й са напирали сълзи от силно вълнение.
Вълнуващо беше и за момчетата от VII“Б“ клас, когато Искрен Красимиров влезе в часа им по български език и литература. От разказа му те разбраха, че Никола Вълчев Минков е бил един от двестате четници, преминали Дунав с кораба „Радецки“, водени от Христо Ботев, чието стихотворение „На прощаване в 1868 г.“ седмокласниците в момента изучават.
Многото направени снимки остават един прекрасен спомен от срещата с един истински българин-родолюбец, който е приел за своя мисия да разпалва искрата на родолюбието в сърцата на младите българи.