Интерактивен урок в Спортно училище „Васил Левски“ с внучката на
академик Кирил Попов
По покана на преподаватели по предметите математика и биология в Спортно училище, Пловдив, на 3 май в учебното заведение гостува внучката на акад. Кирил Попов – инж. Юлия Попова. Бележитият български учен от световна величина е неин дядо по бащина линия.
Приятна изненада за гостенката на срещата бяха двете презентации, разказващи накратко за живота и научната дейност със световен принос на нейния дядо – акад. Кирил Попов, както и тези на другия учен в семейството и брат на дядо и – акад. Методи Попов. Презентацията за Кирил Попов бе подготвена и представена от Яница Карлова от 8б клас на училището, а тази за Методи Попов изготви Елена Мусарлиева от 11б клас, като я представи Радостина Ангелова от 8б клас.
Двете презентации запознаха присъстващите в залата с любопитни факти, свързани с живота и с научния принос на двамата академици. Стана ясно, че гостуването на инж. Юлия Попова съвпада с рождената дата на Кирил Попов – 3 май , датата, на която той се ражда през 1880 година. Интересен факт е, че през 1912г. ръководството на Сорбоната прекъсва ваканцията на Академичния съвет, за да се изслушва защитата на младия български учен, който е мобилизиран и трябва да замине на фронта като участник в Балканската война.
Защитата минава блестящо и е одобрена от френските научни среди. Кирил Попов посвещава огромна част от творчеството си на проблеми от термодинамиката и необратимите термодинамични процеси.
За другия учен в семейството – акад. Методи Попов – присъстващите разбраха, че областта на науката, в която той има значителни постижения, е биологията с принос- общоклетъчната стимулация.
Пред събраната аудитория от ученици и преподаватели на Спортно училище гостът – инж. Юлия Попова много сладкодумно разказа за силната връзка между двамата братя учени. Разбрахме, че по-големият – Кирил подкрепя финансово своя по-малък брат Методи, за неговото следване в Софийския университет. От малки двамата братя се занимават с музика и често устройват концерти – Кирил със своята цигулка, а Методи – с виолончелото си. Науката и музиката ги свързват и с Айнщайн с когото устройват т. нар. музикални чайове по времето, когато Методи е посланик в Берлин.
В осъществения интерактивен урок инж. Юлия Попова, която е бивш преподавател в Технически университет в София, подчерта пред младите спортисти огромното значение на това, човек да се учи да мисли и да отстоява свое мнение. Тя отбеляза, че четенето и литературата развиват мисленето и въображението, така необходими във всяка дейност. За нея връзката между математиката и спорта се състои в перфекционизма, в точността, в яснотата, че правиш нещо по възможно най-добрия начин, което неминуемо носи удовлетворение от направеното. Гостенката отбеляза като неразделна връзката между спорта и биомеханиката за високи спортни постижения и даде пример с изключителното салто Делчев – елемента с прелитане над висилката, който е възможен благодарение на прилагането на биомеханика и физични закони.
В края на срещата инж. Юлия Попова подчерта огромното значение на постоянството във всичко, с което се захване човек. Освен, че отбеляза значението на това качество за научните постижения на своя дядо, тя разказа нещо, което той е споделял с нея. Академик Попов е разказвал на своята внучка, че при залесяването на пространството около обсерваторията в София, е прескачал новозасадените борчета, докато в един момент спрял да го прави. След време те израснали и той вече не можел да скочи над тях. По-късно казвал със смях, че ако бил постоянствал в своите опити, може би щял да успее да ги надскочи, дори когато са големи. С тази история той метафорично подчертавал силата на постоянството.
„Всичко е тренировка.“ – заключи инж. Юлия Попова, разделяйки се с младите спортисти.