Във връзка с честването на 11 май —църковен празник на светите братя Кирил и Методий и Ден на библиотекаря, през цялата изминала седмица в читалището на СУ „Васил Левски“ се провеждаха различни инициативи.
Най-любознателни и активни бяха учениците от V и VI клас на Спортното училище, като много от тях влязоха в ролята на библиотекари, макар и в рамките на само един час. Смелост и интерес да упражняват тази интересна професия проявиха Мартин Давчев, Габриела Кирева и Камен Боргоджийски от V б клас, Анита Радулова, Данаил Иванов и Ивайла Илиева от VI а клас, Мария Трайкова, Даниела Делкова, Деа Ковачева и Симеон Чаушев от VI б клас и Кристиян Събовски, Рая Цоковска и Георги Генин от VI в клас. Всички те консултираха и помагаха на читателите, търсеха и намираха исканите от тях четива и ги записваха старателно в читателски картони. За всичко това съвсем заслужено бяха наградени със специални грамоти за успешно преминато обучение като помощник-библиотекари.
В знак на почит към делото на братята Кирил и Методий по време на посещението си в библиотеката учениците от V и VI клас бяха провокирани да напишат и кратък разказ по предварително зададени теми. За целта децата от всяка паралелка бяха разделени в групи от по 5 ученици, като те имаха точно 20 минути да напишат своето произведение, работейки в екип. След изтичане на времето лидерът на всяка група прочиташе пред всички останали отбори разказа на своя екип, а останалите тимове оценяваха с аплодисменти написаното. Най-добре в това задание се справиха учениците от 5 б клас—Мартин Давчев, Михаил Търнаров, Борис Александров, Мартин Попов и Михаил Генов, които в своя разказ чрез машина на времето предвидливо върнаха главния си герой в 681 година, за да предупреди Хан Аспарух за предстоящи опасности.
След посещението в библиотеката в часовете по рисуване при г-н Владимир Паскалев учениците, влезнали в ролята на писатели, бяха предизвикани още веднъж. Те отново бяха разделени на същите екипи, както при написването на разказите си, и получиха задача да одухотворят отново своите писмени произведения, използвайки този път само бели платна и цветни моливи. Учениците приеха и това задание с голямо желание и се справиха успешно с трансформацията на своите творби от едно изкуство в друго.
Така благодарение на този интердисциплинарен подход учениците получиха още по-ярко възприятие от наученото и преживяното по време на престоя си в училищната библиотека.