Конференцията се състоя на 26.10.2023 г. в актовата зала на ХГ „Св.Св.Кирил и Методий“, в навечерието на светлия български празник на Народните будители. Атмосферата беше изцяло в духа на възрожденското българско училище.
Учениците от СУ “Васил Левски“ - Йоана Красимирова Стоева 9а клас, Кирил-Константин Стойчев 11 в клас, след продължително проучване и подготовка изготвиха и представиха нашето училище с презентация на тема : „Художникът и поет Ян Вацлав Мърквичка – Иван Мърквичка чехът с българско сърце“.
Научни ръководители: Надежда Консулова, Жейна Мицева
В презентацията са проследени основните моменти от живота и творчеството на Иван Мърквичка. Роден в Чехия, учил в Пражката академия за изобразително изкуство и в Мюнхенската художествена академия, той отдал по-голямата част от живота си на България, оставяйки ярка следа в многообразната картина на зараждащия се художествен живот на следосвобожденската българска култура. Особен акцент в презентацията е пловдивският период на твореца.
В първата част на изложението са представени кратки данни от живота и образованието на младия Иван Мърквичка до пристигането му в България на двадесет и пет години.
Във втората част озаглавена „Покана от Пловдив“ е представено идването на Мърквичка у нас, по покана на правителството на Източна Румелия Той става учител по рисуване през 1881 г. в Пловдивската мъжка гимназия, първото училище, гордо носещо имената на светите братя Кирил и Методий.
Пребиваването на Иван Мърквичка в Пловдив е свързано, както с учителската професия, така и с приемането му от великите културни дейци на България като приятел. Местните хора "прекръстват" Ян на Иван и дотолкова го обикват като свой, че започват да го наричат "българския чех“.
Подобно на Иван – Вазовия, пловдивският период при Мърквичка е най – плодотворен. Пъстрите народни носии, шумният пазар, красивите селски моми със загорели от слънцето лица, магията на българската ръченица, именно тези битови ситуации в българските села и градове рисува Мърквичка. Картините – „Пазар в Пловдив “ (1888) , „ Циганска веселба“ (1887) „ Птицепродавец “ (1887)“Ръченица“ (1889) са част от най – значимите проявления на неговия талант.
Най – същественият обществен принос е основаването на специализирано училище по живопис в столицата, по-известно като Национална художествена академия през 1895 г , Мърквичка става първи директор.
Иван Мърквичка е смятан за един от най-видните наши художници и основатели на новото българско изобразително изкуство. Този невероятно талантлив и енергичен човек наистина записва със златни букви името си в историята на българската култура.