Внукът на Елин Пелин събра на онлайн среща ученици и учители от Спортното
Интересна среща с Елин Иванов - внук на сладкодумния български писател Елин Пелин, имаха миналата сряда ученици и учители от Спортно училище „Васил Левски“, гр. Пловдив. Тя бе проведена в специално създадена класна стая в единната интернет платформа Microsoft Teams. По инициатива на учителката по математика г-жа Цветомила Фотева, Елин Иванов любезно отдели час от своето време за онлайн гостуване на всички, повече от сто и тридесет участници, пожелали да се включат в срещата с него. Сред тях беше и госпожа Ружа Генова– директор на спортното училище.
Събитието започна с две презентации, съдържащи изключително любопитни факти, свързани с името, личността и живота на Елин Пелин. Те бяха изготвени от ученици на преподавателите по литература в училището – г-жа Янка Николова и г-жа Ваня Костова. От тези презентации, послужили като встъпление към разговора, разбрахме например, че освен град Елин Пелин в близост до с. Байлово (родното място на писателя), морски нос на Антарктида също е наречен „Елин Пелин“. Името е дадено от участници в българската експедиция и е утвърдено в международен план.
В останалото време внукът на писателя отговори на многото въпроси, които буквално валяха от страна на активните ученици, видимо развълнувани от възможността да присъстват на среща с жив наследник на изучаван автор. Те питаха за всичко - за това каква личност е бил Елин Пелин в чисто човешки план, за темите в творбите му, дали е продължил да рисува, след като мечтата му е била да влезе в Рисувателното училище и да бъде художник. Елин Иванов нарече своя дядо освен „певец“ на селото и „певец“ на душата. Той сподели любопитни факти, като например това, че дядо му е кръстник на различни популярни имена - Дядо Мраз, Кумчо Вълчо, Кума Лиса. Разказа за активната роля на Елин Пелин за спасяване на българските евреи. Сподели и историята за спасяването на стъкленицата със сърцето на Иван Вазов.
От отговорите на внука се разбра, че дядо му е бил изключително скромен човек, който се е придържал към свои правила за правене на добро в общуването си с хората. Живеел е в мир и съгласие с всички, които са около него. Отличително негово качество е било любопитството му към отделните аспекти на живота. Творбите му са толкова образни, местата така живописно представени, а героите - толкова колоритни, именно защото той до край е запазил близостта си с тях. Неговата рисувателна дарба е била наследена от дъщеря му - лелята на Елин Иванов, която е завършила Художествената академия. Рисувала е пейзажи и графики, а графичният рисунък е била и силата на Елин Пелин като художник.
„Човекът не е нито лош, нито добър, но трябва да надделее доброто в него“. С този цитат на дядо си след неусетно отлетелия час, Елин Иванов се раздели с присъстващите, като им обеща нови срещи на живо, когато обстановката позволи това.